
Bos- en natuurbeheer
Boswachter worden? Dan is dit dé opleiding voor jou!
Harco Bergman, oud-student van Yuverta, is senior boswachter bij Staatsbosbeheer en woont in het mooie Kuinderbos in de Noordoostpolder in een prachtig boswachtershuis. Als boswachter van Staatsbosbeheer heeft Harco behoorlijk wat taken op zich, zoals publiek en beheer maar ook de taak van boa. Naast zijn prachtige baan is hij ook vrijwillig brandweerman in Kuinre, waar hij ook ploegchef is en schipper van de blusboot en dat al 25 jaar!
Hoe lang ben je al boswachter?
Sinds 1997 ben ik boswachter en sinds 1981 boswachter onder Staatsbosbeheer. Na de bosbouwtechnische school, begon ik in het leerlingstelsel, waarbij je elke zes maanden een nieuwe werklocatie toegewezen kreeg. Zo heb ik gewerkt in Valkenburg, Ommen, Norg en Kootwijk. Na de dienstplicht werd ik aangenomen in het Kuinderbos als bosarbeider en door secundair en tertiair leerlingstelsel boswachter geworden.
Waarom wilde je boswachter worden?
Ik ben geboren met groen bloed. Ik ben altijd met de natuur bezig, ben buiten opgegroeid langs de uiterwaarden van de IJssel en als jong kind had ik al besloten dat ik boswachter wilde worden.
Wat maakt het vak boswachter zo mooi?
Elke dag kun je verrast worden door moeder natuur, of het nu de kracht van een storm is of de lichtval tussen de bomen. Ook elke jaargetijde is anders: het voorjaar met nieuw leven, in de zomer bloeit en zoemt er van alles. In de herfst zijn er wiegende spinnenwebben en de start van het oogstseizoen, dat overloopt in de winter met planten van nieuwe bomen, waarna in het voorjaar alles weer opnieuw begint en toch elke keer weer anders is.
Wat typeert een boswachter?
Als je van aanpakken houdt, geniet van buitenzijn, dienstverlenend bent ingesteld en ondernemen in het groen een uitdaging vindt, dan is boswachter zijn je op het lijf geschreven! Daarnaast is het ook belangrijk als je de natuur wilt onderzoeken en beschermen.
Over welke eigenschappen beschikt een goede boswachter volgens jou?
Een goede boswachter bezit over de volgende eigenschappen en/of kwaliteiten: innovatief, doorzetter, creatief, flexibel, betrouwbaar, mensenmens en natuurkennis. Maar bovenal moet je passie hebben voor de natuur en waar dat kan, beleefbaar willen maken.
Hoe ziet een werkdag er voor jou uit?
Mijn wekker staat om 5:30 uur. Ik start de dag met een dagplanning maken, aan de hand van actuele informatie en prioriteitstelling. Daar hoort ook het beantwoorden van binnengekomen mails bij.
Daarna heb ik een kort werkoverleg waarbij de werkverdeling gemaakt wordt. Ik verdeel de 'strijders', zoals ik ze zelf noem, over de taken die aansluiten bij hun krachten en ambities. Ik werk samen met collega’s, vrijwilligers, stagiaires, binnenwerkers en zorggroep Sheerenloo. Voor hen sta ik de hele dag paraat. Samen met de strijders onderhouden, bouwen en verzorgen we het groen. Daarnaast heb ik op een werkdag vaak één of twee externen afspraken staan. Om 16:30 uur keer ik vaak weer huiswaarts.
Ook ben ik één dag in de week als boswachter de oppas van mijn kleinkinderen op het mooie eiland Vlieland. Kortom als boswachter is er altijd iets te doen waarbij een 9 tot 5 uur mentaliteit niet past.
Heb je nog iets wat je zou willen delen?
Volg je hart, de aanhouder wint en als je echt iets wilt, geef dan nooit op.